Çubuk Mıknatıs Nedir?

Çubuk mıknatıs, manyetik alan üreten bir maddedir. Demir, nikel, kobalt gibi metalleri çeker, bakır ve alüminyum gibi metallere ve metal olmayan malzemeleri ise çekmez. Mıknatısların iki ucu iki farklı kutuptan oluşur. Bunlar kuzey ve güney kutbudur. Aynı kutuplar birbirini iterken zıt kutuplar birbirini çeker. İlk olarak doğal halde ortaya çıkan manyetik lodestone Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Bu mıknatıslar zamanla geliştirilmiş ve yapay olarak da üretilmeye başlanmıştır.

Çubuk mıknatıslar ne işe yarar

Çubuk Mıknatıslar her tip partikül ve toz mamul arasından sıvı ya da akışkan ürünlerde demir metal temizleme işlemi üstlenir. Paslanmaz bir tüp de mıknatıslar dizilir. Bu mıknatısların kutup aralıkları sık olduğu için mineral tozlarda ve likit ürünlerde temizleme yapmak için en iyi tercihtir. Bu mıknatıslar yerine montaj kolaylığı için müşterilerin isteğine bağlı olarak tamamen kapalı, tek baş dişli ya da her iki baş kısmı diş açılmış olarak üretilebilir. Bu ürünlerin çapları çap 20- 22- 25- 27- 30- 32- 44- 55 mm bar çaplarında ise 7.000- 9.000- 12.000- 14.000 -16..000 - 18.000 - 20.000 - 22.000 Gauss çekim kuvvetlerinde olarak üretilir. Magneteksan şirketi farklı uzunluklarda ve isteğe bağlı olarak çubuk mıknatıslar üreterek hizmetinize sunuyor. Magneteksan hem uygun fiyata hem de kaliteli ürünler üreterek sizlerin beğenisine sunmakta olan bir kurumdur.

Mıknatısın Kullanım alanları

Mıknatıslar; Feldspat temizleme, kil temizleme, Cam kumu temizleme, kaliteli kuvars taşı temizleme, manyezit zenginleştirme için, artıklardan metal bulmak, kumlarının değerlendirilmesi, kireç taşı ve dolamit temizleme, döküm kumlarının ayrışması, refrakter hammaddelerin düzenlenmesi, refrakter kalsine malzemelerinin temizlenmesi, Bor maddesini diğer metallerden ayırmada, kromit zenginleştirme, Magnetik zenginleştirme, çöpten metal ayrımı, ahşap, plastik, gıda ürünlerindeki metallerin ayrılmasında, sıvılardan demirin ayrılmasında, seramik ve cam alanında ürünlerde demir ve bileşiklerinin ayrılmasında, endüstriyel hammaddelerin ve gıda ürünlerinin ayrımında kullanılır. Mıknatıs çubukları, seramik, cam, gıda, plastik, madeni yağ, boyalar, kuru ve sıvı ortamlarda demir ve diğer magnetik metallerin toplanmasına yardım eder. Vinçlerin yük kaldırmasında ev eşyalarında ve hayatımızın neredeyse tamamında bu mıknatıslardan yararlanıyoruz.