Manyetik Sıvı Nedir? Nasıl Yapılır?

Manyetik sıvılar sıvı ve manyetik alan da mıknatıs görevi yapabilen bir akışkan türüdür. Manyetik sıvılar, sıvı mıknatıs olarak da bilinirler. Manyetik sıvılar, manyetik ortam içinde hızlıca bir araya toplanıp kümeleşirler aksi bir durumda yani manyetik olmayan bir ortamda ise bu sıvı düzensiz bir şekilde yayılır. Yani bu manyetik sıvı bulunduğu ortamın özelliklerine göre şekil değiştirebilir. Manyetik sıvının kümeleştiği durumlarda manyetik bir alan olduğunu anlayabiliriz. Tam aksi bir durumda ise bu akışkan manyetiğin düzensiz bir şekilde yayılır ve bu ortamda manyetik alan yoktur diyebiliriz. Bu manyetik sıvılar bundan yıllar önce ilk kez NASA tarafından keşfedildi. Bu akışkan sıvılar ilk keşfedildiğinde uzay teknolojileri için kullanılıyordu ve bu ürünün üretimi o yıllarda oldukça masraflı olduğu için çok sık kullanılmıyordu. Günümüzde ise manyetik sıvı kavramı pek çok kişi tarafından bilinir hale geldi ve bu konu üzerine yeni teknolojiler geliştirildi. Bu yeni teknolojiler sayesinde pek çok çeşit manyetik sıvı üretildi. Bu manyetik sıvıları kullanmak için farklı iş dalları ve farklı alanlar bulundu. Eskisi kadar da para harcamadan bu ürünü üretmek kolaylaştı ve bu sayede manyetik sıvı kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir madde haline geldi.

Manyetik Sıvıların Kullanım Alanları

Manyetik sıvı, manyetik akışkan ya da sıvı mıknatıs teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın pek çok yerinde kendine yer edindi. Manyetik sıvılar NASA tarafından icat edilip, o dönem sadece uzay programları için çeşitli şekillerde kullanılıyordu. Günümüzde insanlığın ve teknolojinin gelişmesi nedeni ile birlikte manyetik sıvıların üretimi ve kullanım alanları oldukça yükseldi. Manyetik sıvılar günümüzde pek çok alanda yaygın olarak kullanılıyor örneğin, müzik videolarında, hoparlör, araç süspansiyon sistemlerinde, kulaklık içleri, pek çok makine ve MR cihazlarında yaygın olarak kullanılan bir sıvı olarak hayatımızda yer alıyor.

Manyetik sıvıların fiyatları;

Manyetik sıvıların fiyatları, bu sıvının miktarına , kullanılacak yere, manyetik sıvı yapımında kullanılan malzemeye, ürünün kalitesine ve bu manyetik sıvının ne kadar güçlü olduğuna göre farklılık gösterebilir.