Elektromıknatıs nedir?

Elektromıknatıs, elektrik akımı kullanılarak demirden yapılan bir mıknatıs türüdür. Bu türdeki bir mıknatısın her iki ucu da manyetik maddeleri çeker. Elektromıknatısın kutupları ise normal mıknatıstan farklıdır, bu mıknatısta sarımdan geçen akımın yönüne kutupları etkiler. Elektromıknatısı sağ elimize alıp dört parmağı bobin üzerinden geçen akım yönünde olacak şekilde elimizin içinde tuttuğumuzda baş parmak kuzey kutbunu gösterir. Ve otomatikman diğer uç ise güney kutbu olur. Bu mıknatısta kuzey kutbu mıknatısın pozitif, güney kutbu ise negatiftir.  Elektromıknatısın kutuplarını öğrenmek için bir diğer yol ise pusuladır. Elektromıknatısın kutuplarına pusula yaklaştırıldığında pusulanın ibresi manyetik alan paralel hale geçer. Bobin elde etmek için demir silindir üzerine yalıtkan özelliğe sahip teller sarmamız yeterli olur. Bu bobine sarılan telin ucuna pil bağlanır ise bu telden akım geçer. Bu oluşan akım manyetik bir etkiye neden olur ve bu etki hem bobine hem de dışına yansır. Bu sayede demir silindir bir mıknatısa dönüşür. Bu çubuk etrafındaki manyetik maddeleri çeken bir maddeye dönüşür. Ve bu oluşan mıknatısa elektro mıknatıs denir.

Bir elektromıknatısın çekim gücü;

Elektro mıknatısın çekim gücü bobindeki sarım sayısı, sarılan telden geçen akım miktarı, bağlanan pil sayısı ve pilin gerilimi ile doğru orantılı iken, sargının uzunluğu ile ters orantılıdır.

 

Elektromıknatısların kullanım alanları;

Elektromıknatıslar, elektrikli ev zillerinde, bilgisayar yapımı, hızlı trenlerde, kulaklıklarda, telgraf

Evlerde, mikrofonlarda, hoparlörlerde, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi cihazların motorlarında, pek çok elektronik cihazın adaptörlerinde, kaçak akım, aşırı akım rölelerinde, elektrik sigortalarında, kumandanda röleleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Demir yükleme gibi ağır işleri ilerleten vinçler, elektromıknatıslar kullanılarak yüklemeler yapmaya başladı. Büyük hurdalıklarda da elektromanyetik mıknatıslar yaygın olarak tercih edilir. Elektromıknatıslar sayesinde hurdalar kolayca taşınır. Bir elektromanyetik mıknatıs almak istiyor iseniz web sitemizden veya bu linkten ürün çeşitlerimize bakabilirsiniz.

 

Elektromanyetik mıknatıs fiyatları;

Elektromanyetik mıknatıslar taşına kapasitelerine göre farklı boyutlarda ve farklı güçlerde üretiliyor. Web sitemizde 4-5 tonlara kadar çekim gücüne sahip elektromıknatıs çeşitlerini görebilir ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.